National Fish Decoy Association


 


2004 CONTEST RESULTS
1st Place pictures included with each category.

CLICK ON IMAGE YOU WISH TO ENLARGE FOR BETTER VIEWING.
USE YOUR BROWSER'S BACK BUTTON TO RETURN TO THIS PAGE.

CONTEST CLASSES 1 THROUGH 8 ARE DESIGNATED PAINT

A = AIRBRUSH     B = HAND PAINTED

CLASS 1-A    BROWN TROUT

1- JOHN JORDAN

CLASS 1-B    BROWN TROUT

1- JOHN PUSUSTA

2- GARY HULL
3- LARRY LANGE
2- DEAN STEFFEN
3- PAUL MCNEAL
CLASS 2-A    SPOTTED MUSKY

1- HARLEY RAGAN

CLASS 2-B    SPOTTED MUSKY

1- DEAN STEFFEN

2- JOHN JORDAN
3- BOB JOHNSON
2- JOHN PEETERS
3- HARRY PHILLIPS
CLASS 3-A    LARGEMOUTH BASS

1-  ROGER GOESCHEL

CLASS 3-B    LARGEMOUTH BASS

1- BOB JOHNSON

2- GARY HULL
3- LARRY LANGE
2- JACOB SAZAMA
3- DEAN STEFFEN
CLASS 4-A    PERCH

1- BOB JOHNSON


2- PAUL MCNEAL
3- GARY HULL

CLASS 4-B    PERCH

1- DEAN STEFFEN


2- HARRY PHILLIPS
3- JACOB SAZAMA

CLASS 5-A    RAINBOW DARTER

1- PAUL MCNEAL


2- BOB JOHNSON
3- GARY HULL

CLASS 5-B    RAINBOW DARTER

1- DEAN STEFFEN


2- HARRY PHILLIPS
3- CHRIS BEIGHLEY

CLASS 6-A    GOLDEN SHINER

1-  BOB JOHNSON


2- PAUL MCNEAL
3- GARY HULL

CLASS 6-B    GOLDEN SHINER

1- DEAN STEFFEN


2- DAVID H BEIGHLEY
3- JOHN PEETERS

CLASS 7-A    BLACK CRAPPIE UNDER 3

1- SHARON THOMAS


2- GARY HULL
3- JASON TROUT

CLASS 7-B    BLACK CRAPPIE UNDER 3

1- JOHN PUSUSTA


2- BOB JOHNSON
3- PAUL MCNEAL

CLASS 8-A    CHAIN PICKEREL

1- HARLEY RAGAN


2- BOB JOHNSON
3- SHARON THOMAS

CLASS 8-B    CHAIN PICKEREL

1- HARRY PHILLIPS


2- DEAN STEFFEN
3- DAVID H BEIGHLEY

CLICK ON IMAGE YOU WISH TO ENLARGE FOR BETTER VIEWING.
USE YOUR BROWSER'S BACK BUTTON TO RETURN TO THIS PAGE.

 

CONTEST CLASSES 9 THROUGH 17 ARE OPEN PAINT

CLASS 9     FOLK-ART CRAPPIE

1- BOB JOHNSON


2- TIM SPRECK
3- SHARON THOMAS

CLASS 10    TROUT FISH PLAQUE

1- HARLEY RAGAN


2- BOB JOHNSON
3- DEAN STEFFEN

CLASS 11    SUNFISH PLAQUE

1- BOB JOHNSON


2- HARLEY RAGAN
3- PAUL MCNEAL

CLASS 12    FOLK-ART FISH DECOY

1-  TIM SPRECK


2- KIRK SCHNITKER
3- PAUL MCNEAL

CLASS 13    BROOK TROUT

1- PAUL MCNEAL


2- DEAN STEFFEN
3- BOB JOHNSON

CLASS 14  SISCOWET TROUT

1- PAUL MCNEAL


2- DEAN STEFFEN
3- HARRY PHILLIPS

 

CLASS 15  PEOPLE'S CHOICE

1-  PAUL MCNEAL


2- DEAN STEFFEN
3- JASON TROUT

CLASS 16   9- TINE SPEAR

1- MARK WILKENS


2- JEREMY KRAMER
3- BOB JOHNSON

CLASS 17    DECOY JIG STICK

1- BOB JOHNSON


2- JOHN PEETERS
3- HARRY PHILLIPS


CLICK ON IMAGE YOU WISH TO ENLARGE FOR BETTER VIEWING.
USE YOUR BROWSER'S BACK BUTTON TO RETURN TO THIS PAGE.

CONTEST CLASSES 18 THROUGH 21 ARE JUNIOR DIVISION

CLASS 18    JUNIOR GOLDEN TROUT

1- MATT YAGER


2- JACOB SAZAMA
3- ANTHONY WINTER

CLASS 19   JUNIOR NORTHERN

1- JACOB SAZAMA


2- MATT YAGER
3- ANTHONY WINTER

CLASS 20   JUNIOR FOLK-ART

1- JACOB SAZAMA


2- SHELBY SPRECK
3- ANDY JOHNSON

CLASS 21    JUNIOR BLACK CRAPPIE

1- JACOB SAZAMA


2- MATT YAGER
3- ZACH PAWLOWSKI


CLICK ON IMAGE YOU WISH TO ENLARGE FOR BETTER VIEWING.
USE YOUR BROWSER'S BACK BUTTON TO RETURN TO THIS PAGE.

CONTEST CLASSES 23 THROUGH 27 ARE NFDA MINNOW SERIES

CLASS 23    NFDA  MINNOW ROSE FIN

1- BOB JOHNSON


2- PAUL MCNEAL
3- GARY HULL

CLASS 24      NFDA MINNOW LEOPARD DACE

1- BOB JOHNSON


2- JOHN PEETERS|
3- GARY HULL

 

CLASS 25    NFDA MINNOW CRESCENT

1- JOHN PUSUSTA


2- BOB JOHNSON
3- PAUL MCNEAL

CLASS 26    NFDA MINNOW BLUE HEAD SHINER

1- BOB JOHNSON


2- DAVE BEIGHLEY
3- GARY HULL

CLASS 27    NFDA MINNOW FLAG FIN SHINER

1- JOHN PUSUSTA


2- BOB JOHNSON
3- PAUL MCNEAL


 

SHOWDOWN  33" NORTHERN

 HARLEY RAGAN


CLICK ON IMAGE YOU WISH TO ENLARGE FOR BETTER VIEWING.
USE YOUR BROWSER'S BACK BUTTON TO RETURN TO THIS PAGE.

BEST OF SHOW 
BEST OF SHOW     AIRBRUSH



 
HARLEY RAGAN
BEST OF SHOW     HAND PAINTED



 
JOHN PUSUSTA

BEST OF SHOW     OPEN CLASS 



BOB JOHNSON
 
BEST OF SHOW     BIRD 



  HARRY PHILLIPS

CLICK ON IMAGE YOU WISH TO ENLARGE FOR BETTER VIEWING.
USE YOUR BROWSER'S BACK BUTTON TO RETURN TO THIS PAGE.

 

CASEY EDWARDS NATIONALS

GUNNING BIRDS

CLASS--    GREAT GREY OWL

1- HARRY PHILLIPS


2- PAUL LANGSETH
3- JOHN PEETERS

CLASS-    LONG BILLED CURLEW

1- HARRY PHILLIPS


2- KEN KYLMANEN
3- PAUL LANGSETH

CLASS-    WOOD DUCK DRAKE

1- HARRY PHILLIPS


2- KEN KYLMANEN
3- ZACH PAWLOWSKI

CLASS-     RED BREASTED MERGANSER

1- MARK GREENIG


2- HARRY PHILLIPS
3- JOHN PEETERS

CLASS-    BLUE WING TEAL

1- HARRY PHILLIPS


2- MARK GREENIG
3- KEN KYLMANEN

CLASS-    PIGEON

1- HARRY PHILLIPS


2- PAUL LANGSETH
3- KEN KYLMANEN

Home Up Gathering 2010 Gathering 2009 Gathering 2008 Gathering 2007 Gathering 2006 Gathering 2005 Gathering 2004 Gathering 2003 Park Rapids 2010 Park Rapids 2007 Park Rapids 2006 WF Open 2007 WF Open 2006 WF Open 2008 WF Open 2009 Brainerd 2011 Brainerd 2010 Brainerd 2009 Brainerd 2008 Brainerd 2007 Brainerd 2006 Brainerd 2005 Brainerd 2004 Fergus Falls 2008 Alexandria 2011 Gathering 2011 Park Rapids 2011 Grand Rapids 2011 Alexandria 2012 Gathering 2012 The Gathering 2013 The Gathering 2014

 Copyright 2007-2014 National Fish Decoy Association
 Last modified: 11/16/14
fish decoy, decoy, nfda, fish decoy association, spearing decoy, national fish decoy association, carver, fish carving, carvings, competition, darkhouse spearing, dark house spearing, spearing, ice fish